Η συμμετοχή του ΤΠΨΤ στο διαπανεπιστημιακό πρόγραμμα

Το ΤΠΨΤ συμμετέχει στο διαπανεπιστημιακό πρόγραμμα με τίτλο «ΑΪΤΗ-ΕΛΛΑΔΑ 1821-2021 Ταξίδι προς την Ελευθερία – Respect», σε επιμέλεια της Μαρίνας Κοτζαμάνη (Πρόεδρος ΤΠΨΤ, Αναπλ. Καθ. ΤΘΣ), με μια σειρά φοιτητικών έργων βίντεο περφόρμανς από τα προπτυχιακά μαθήματα «Εικαστική Επιτέλεση Ι: Θεωρία και Εφαρμογές» (διδάσκων: Δρ. Βασίλειος Ψαρράς) και «Χορός ΙI: Χορός και Κοινωνία» (διδάσκουσα: Δρ. Στέλλα Δημητρακοπούλου) καθώς επίσης και με μια σειρά έργων από προσκεκλημένους καλλιτέχνες του τμήματος.

Λίγα λόγια για το ΤΠΨΤ

Έχοντας συμπληρώσει τα δύο πρώτα έτη λειτουργίας του (2019-σήμερα), το Τμήμα Παραστατικών και Ψηφιακών Τεχνών (ΤΠΨΤ) της Σχολής Καλών Τεχνών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, με έδρα το Ναύπλιο, έχει ως αποστολή να καλλιεργεί και να προάγει την γνώση στα επιστημονικά και καλλιτεχνικά αντικείμενα που αφορούν τις παραστατικές τέχνες (performance, χορός, θέατρο κ.α.) και τις ψηφιακές τέχνες (τέχνη νέων μέσων, βίντεο-τέχνη, animation κ.α.) καθώς και στην σύνδεση με ποικίλες κοινωνικές εφαρμογές και την διδακτική. Η επιτέλεση (performance), ως κατ’ εξοχήν πεδίο καινοτομίας στις τέχνες, βρίσκεται στο επίκεντρο των καλλιτεχνικών, θεωρητικών, ιστορικών και μεθοδολογικών μαθημάτων που προσφέρονται στο ΤΠΨΤ.

Γνωστικά πεδία

• Performance art (Περφορμανς)
  • Digital arts (Ψηφιακές Τέχνες)
  • Dance (Χορός)