Πρόσκληση της έκθεσης “Παλιννόστηση”

ΠΑΛΙΝΝΟΣΤΗΣΗ
Επιστροφή δυο εκθέσεων:

ΑΪΤΗ – ΕΛΛΑΔΑ, 1821 – 2021, ΤΑΞΙΔΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ / RESPECT
ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ

Εικαστικά έργα φοιτητών του εργαστηρίου Σχεδίου – Χρώματος του Τμήματος Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων (ΤΜΣΠΣ) του Πανεπιστημίου Αιγαίου επιστρέφουν στον τόπο τους, την Ερμούπολη της Σύρου.
Η έκθεση «Αϊτή-Ελλάδα 1821-2021, ταξίδι προς την Ελευθερία, respect», με πρωτοβουλία της εικαστικού και καλλιτεχνικής υπευθύνου του Εκκλησιαστικού Μουσείου Σπετσών Λήδας Παπακωνσταντίνου και διοργάνωση της αναπληρώτριας καθηγήτριας του Πανεπιστημίου Αιγαίου Φλωρεντίας Οικονομίδου είχε τεθεί πέρσι υπό την αιγίδα της Α.Ε. Προέδρου της Δημοκρατίας Κατερίνας Σακελλαροπούλου. Έργα πρωτοετών φοιτητών του ΤΜΣΠΣ φιλοξενήθηκαν καταρχήν στο Εκκλησιαστικό Μουσείο Σπετσών στο ιστορικό μοναστήρι του Αγίου Νικολάου και στη συνέχεια στο Ναύπλιο, στο «Βουλευτικό» και στον εκθεσιακό χώρο της Alpha Bank.

H έκθεση εστιάζει σε μια σχεδόν άγνωστη ιστορία, με μεγάλο συμβολικό νόημα, φωτίζοντας μια εναλλακτική, ανατρεπτική όψη σε σχέση με τα καθιερωμένα πατριωτικά αφηγήματα της Ελληνικής Επανάστασης: η Αϊτή ήταν η πρώτη χώρα η οποία αναγνώρισε το ελληνικό κράτος και μάλιστα είχε σκοπό να βοηθήσει εμπράκτως στον αγώνα αυτόν. 100 Αϊτινοί αποφασίζουν να σαλπάρουν για να βοηθήσουν τους Έλληνες, μεταφέροντας και 45 τόνους καφέ, ώστε να πουληθούν και, με τα χρήματα, να αγοραστούν όπλα και πολεμοφόδια. Το καράβι δεν έφτασε ποτέ στην Ελλάδα.
Τόσο στις ψηφιακές εικαστικές εκτυπώσεις όσο και στο video animation, που πραγματοποίησαν πρωτοετείς φοιτητές του ΤΜΣΠΣ κατά τη διάρκεια της ακαδημαϊκής χρονιάς 2020-2021, υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους Φλωρεντίας Οικονομίδου, εντυπωσιάζει η ποικιλία των εικαστικών μέσων και ο συγκερασμός ακόμη και ετερόκλιτων στοιχείων. Η θεματική εστιάζει πολύ συχνά στο ταξίδι με το καράβι, το καράβι που βυθίζεται, τους κόκκους καφέ που αποκτούν ενίοτε μνημειακές διαστάσεις – άλλοτε μεταμορφώνονται σε βουνό και άλλοτε σε καταιγίδα. Η αντιπαραβολή και η συσχέτιση των δύο χωρών είναι διαρκώς παρούσες.

Το video animation «Ήταν ένα μικρό καράβι», φτιαγμένο από ψηφιακά έργα των φοιτητών, έχει ως βασικό του θέμα καράβια, πάσης φύσης και είδους, που αρμενίζουν και βυθίζονται. Πρόσωπα, ο Ζαν Πιερ Μπουαγέ (πρόεδρος της Αϊτής), ήρωες της Ελληνικής Επανάστασης, αλλά και πρόσωπα σύγχρονα, της λευκής και μαύρης φυλής, αναβιώνουν την ιστορία φέρνοντάς την στο σήμερα. Τα διαφορετικά στιλ διαδέχονται ταχύτατα το ένα το άλλο, καθώς τα παιδικά κινούμενα σχέδια μεταμορφώνονται σε κουκλοθέατρο, κινούμενα σχέδια, θέατρο σκιών κ.ο.κ. Άλλοτε κυριαρχεί η ποπ αισθητική ή η φωτορεαλιστική απεικόνιση και άλλοτε το φως υποβάλλει μια νοσταλγική χροιά του παρελθόντος.
Μια ακόμα ενότητα παρουσιάζεται στην έκθεση στην κοινή θεματική του ταξιδιού με έργα που δούλεψαν, κατά τη διάρκεια του ακαδημαϊκού έτους 2018-19, φοιτητές του εργαστηρίου Σχεδίου – Χρώματος υπό την καθοδήγηση της Φλωρεντίας Οικονομίδου. Στα έργα τους «το Ταξίδι» ερμηνεύεται ως ταξίδι στον χώρο και τον χρόνο, με αναφορές στο τοπικό ή το παγκόσμιο, στο παρόν ή το παρελθόν, ταξίδι άλλοτε πραγματικό και βιωμένο–από τον ίδιο τον δημιουργό ή από κάποιον άλλον– και άλλοτε ουτοπικό, στη σφαίρα της φαντασίας, μεταφέροντάς μας ενίοτε σε μύθους αρχετυπικούς ή/και στο υποσυνείδητο και τους αρχέγονους φόβους.
«Το ταξίδι» παρουσιάστηκε υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού, υπό την επιμέλεια της αναπληρώτριας καθηγήτριας Φλωρεντίας Οικονομίδου σε τρεις αυτοτελείς εκθέσεις που φιλοξενήθηκαν το 2019 στην Αθήνα, στον Διεθνή Αερολιμένα, στο Μέγαρο Εϋνάρδου του Μορφωτικού Ιδρύματος Εθνικής Τραπέζης (ΜΙΕΤ) και στο τέλος στο ΤΗΕ ΒΟΧ (the Βox Arts, Design, Performance & Event Venue) που διοργάνωσε τις δράσεις.

Στην «ΠΑΛΙΝΝΟΣΤΗΣΗ» συμμετέχουν οι φοιτήτριες, φοιτητές του Εργαστηρίου Σχεδίου – Χρώματος: Παναγιώτης Αθανασόπουλος, Ναυσικά Ακριβού, Λήδα Ανδρίτσου, Δήμητρα Αργυροπούλου, Γιάννης Γεωργιλάκης, Ευάγγελος Γιαξίδης, Ιωάννα Γιαννουλά, Ευανθία Γκαντούνα, Θοδωρής Γκανούδης, Ιωάννης Γκίντικας, Νεκτάριος Γρηγορίου, Αντρέας Γουλάσης,, Νικολέτα Δουκίρη, Χρυσσήνη Ζαχαράτου, Αριστοτέλης Ηλιόγλου, Ιωάννα Καζαντζη, Ευδοξία Καμπά, Μάριος Κατσίκης, Ύριδα Κοβάτσεβιτς, Μυρτώ Καραγίαννη Σοφία Κοντού, Γιώργος Κοτρώνης, Κυριακή Κυριακίδου, Λίνα Ξυγωνάκη, Θανάσης Μάγγκος, Κατερίνα Μακαρούνα Αλέξανδρος Μαραθιανάκης Σακαρέλλος, ∆ήμητρα Μαυρουδή, Ελένη Μερτζάνη, Ορέστης Μπαρσάκης, Σπύρος Μπούτσικος, Ηλέκτρα Νικολακοπούλου, Μαρίνα Νόβα, Μαρία Οικονόμου Παριανού, Σοφοκλής Ολύμπιος, Ροδή Ορφανίδου, Νάντια Κρουσταλιά-Ορφανού, Νίκος Παπαδερός, Αλέξανδρος Παπαδιονυσίου, Βασίλης Τόκας, Τοπίκα Μαρία, Παπαδοπούλου Λήδα, Ανδρονίκη Παυλίδου, Γιώργος Πετμεζάς, Μαρίνα Τόγκα, Αχιλλέας Ραχούτης, Νικήτας Ρουσελιωτάκης, Στάθης Σταυραετός, Ιωάννης Τζαννής, Χαράλαμπος Τόλιος, Ξένια Τσιαμαντά, Μαργαρίτα Φεύγα, Γιώργος Αθανάσιος Χατζηγεωργίου, Ορέστης Χατζηκωστής, Εύα Χατζηχριστοφή, Ντανιέλε Χαρασανάκης, Γεωργία Ψαθά.
Στην έκθεση επίσης συμμετέχουν με έργο τους οι εικαστικοί: διδάσκουσα/ υποψ. διδάκτωρ Χρύσα Μπεζιργιαννίδου, Λήδα Παπακωνσταντίνου, Αν. Καθηγήτρια Φλωρεντία Οικονομίδου. Τη μουσική των video – animation έγραψε η  Dahlgren  Ekonomides (Lecturer, ACG – Deree)
Κείμενα, θεωρητική τεκμηρίωση: Επ. Καθηγήτρια Ειρήνη Λεοντακιανάκου, Λήδα Παπακωνσταντίνου, Φλωρεντία Οικονομίδου
Διοργάνωση έκθεσης «ΠΑΛΙΝΝΟΣΤΗΣΗ»: Φλωρεντία Οικονομίδου / Χρύσα Μπεζιργιαννίδου.

Ο φοιτητής Νίκος Χριστάκης σχεδίασε τους καταλόγους των εκθέσεων και η φοιτήτρια Ανδρονίκη Παυλίδου σχεδίασε το site όπου θα βρείτε πληροφορίες για την έκθεση: https://respect2021.syros.aegean.gr/